środa, 23 sierpnia 2017

Krówka Michał (1911-1981)

Michał Krówka urodził się 8 września 1911 roku w Giedlarowej w rodzinie Jana Krówki i Marii z d. Szuper.

Można by o nim powiedzieć „Człowiek Orkiestra”. Uzdolniony muzycznie, ale potrafił też pięknie rzeźbić i malować. Przed wojną, jako młody chłopak grał w zamkowej orkiestrze u hr. Alfreda Potockiego w Łańcucie. Muzykowanie musiało być jego wielką pasją, skoro prawie 30 kilometrową odległość z Giedlarowej pokonywał pieszo, byleby grać w doborowym zespole muzyków dla doborowych gości na salonach u Potockiego.

Później założył własny zespół muzyczny. Przyuczył kolegów ze wsi, a że jako jedyny znał nuty, własnoręcznie robił zapisy nutowe na trąbkę, na klarnet, na saksofon. W Zespole Muzycznym Michała Krówki grał Franciszek Burek, organista Kuras, na puzonie grał Kowal, na perkusji Wylaź. Grali na weselach, na Sylwestra.  
Przez jakiś czas mieszkał w Malborku i tam prowadził własny zespół - Zespół Muzyczny Michała Krówki.


Po powrocie do Leżajska Michał Krówka pracował w Zakładach Chemicznych w Sarzynie. Przez 30 lat grał w zakładowej Orkiestrze Dętej w Sarzynie, grał na saksofonie, na klarnecie i na innych instrumentach. Orkiestra uczestniczyła w defiladach, pochodach 1-Majowych, uroczystościach państwowych. Orkiestrę założył Eugeniusz Walędziak.

W kościele w Giedlarowej zachowały się pięknie wyrzeźbione przez Michała Krówkę konfesjonały. W czasie wojny działał w konspiracji, był w AK, z tego powodu miał problemy, ale dzięki poparciu miejscowego księdza udało mu się uniknąć represji.

Po wojnie miał sklep w Giedlarowej. 

Matka Maria Szuper ur 2 X 1888. Giedlarowa 263 c. Michała Szupra (s. Andrzeja i Katarzyny Lizak) i Rozalii Terech (c. Tomasza Terecha i Wiktorii Burek) Fot. 52.jpg
Miał ośmioro dzieci, wszystkie odziedziczyły artystyczne zdolności po ojcu. Syn Benek został lekarzem, Andrzej wszechstronnie uzdolniony bardzo ładnie maluje, rysuje, Janek pięknie grał na różnych instrumentach muzycznych.

Michał Krówka zmarł 3 maja 1981 roku, w ostatniej drodze na Cmentarz w Leżajsku towarzyszyła mu Orkiestra Dęta oraz liczna grupa pracowników Zakładów Chemicznych, w których pracował przez wiele lat. Dom rodzinny Michała Krówki w Giedlarowej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...