sobota, 7 grudnia 2013

Ejczun Józef

 Urodził się 24 maja 1894 roku w Januszewicach na Litwie Kowieńskiej. Ojciec Apolinary, matka Anna Kowalewska.
Ukończył gimnazjum w Kownie, a następnie studiował na uniwersytecie w Charkowie. Został powołany do armii rosyjskiej. Ukończył szkołę wojskową w Tyflisie i w stopniu podporucznika służył w armii do końca 1917 roku. We wrześniu 1918 roku powrócił do domu i włączył się do działalności w POW.
Po niedługim czasie został mianowany komendantem X Obwodu Olita. Józef Ejczun odznaczył się wspaniałymi zdolnościami organizacyjnymi oraz wyczuciem sytuacji politycznej, co miało duży wpływ na odzyskanie okolic Olity przez Rzeczpospolitą. Za te czyny został odznaczony Virtuti Militari.

W 1919 wstąpił do WP - Zarządu Parku i Warsztatów Wojsk Kolejowych nr 2 (2 Pułk Kolejowy)., od 1923 służył w 19 pap i 18 pp. W 1925 przeniesiony do 3 oddz. służby art., potem do 3 oddz. służby uzbr. 
Od 1928 służył w 29 pal – w 1939 adiutant pułku. Kpt. ze starsz. 1 I 1931. 
W 1939 roku został zmobilizowany. Dostał się do niewoli sowieckiej i był więźniem Starobielska. Odznaczony VM 5 kl., KN, medalami 1918–1921 i 10-lecia.
Zmarł w 1940 roku w Charkowie.  Pochowany w Piatichatkach na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

Prezydent Lech Kaczyński awansował go pośmiertnie na stopień majora.

Józef Ejczun został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari Nr 5852.

***

Ożenił się w Leżajsku z Ukrainką Wańczykówną c. Bazylego i Emilii. Mieszkali w drewnianym domu, który wybudowali w 1937 roku, wspólnie ze szwagrem Michałem Wańczykiem. Dom ten stoi do dziś w pobliżu Wytwórni Tytoniu. 

Dom Józefa Ejczuna i Michała Wańczyka

Józef Ejczun i Michał Wańczyk byli oficerami, obydwaj zginęli w Charkowie w 1940 roku.
Żona Józefa Ejczuna po śmierci męża wyjechała do Gdańska i tam zmarła w 1984 roku. 

Wspomnienie o: Józef Ejczun                  

Data wspomnienia: 20.11.1922

"Józef Ejczun był jednym z najbardziej oddanych członków POW. Obwód, którego został komendantem, pomimo trudnych warunków, zorganizował doskonale. Umiejętnie prowadził pracę wywiadowczą, świetnie ochraniał organizację. W dniu wybuchu powstania umiejętnymi zarządzeniami zdołał uniknąć przykrych dla POW następstw. Po aresztowaniu zbiegł z konwoju.
Za czyny te, dekretem NW nr 14409/VM z 20.11.1922 r., został mu nadany Order Virtuti Militari 5 kl. nr 5852."

źródło: K. Banaszek, W. K. Roman, Z. Sawicki, Kawalerowie orderu

Dom Józefa Ejczuna i Michała Wańczyka


Dąb Katyński ku pamięci absolwenta LO - Michała Wańczyka
Michał Józef Wańczyk, był szwagrem Józefa Ejczuna. Przez krótki okres mieszkali we wspólnym domu, który razem wybudowali. Okrutny los sprawił, że obydwaj zostali zamordowani przez NKWD w Charkowie. Rodzina Ejczunów była bezdzietna. Syn Michała Wańczyka Witold Józef Wańczyk kawaler, został zamordowany w obozie koncentracyjnym Dachau. 
Podczas uroczystości związanych ze 100-leciem Liceum Ogólnokształcącego w Leżajsku 15 czerwca 2012 roku został posadzony przed budynkiem liceum 'Dąb Katyński', upamiętniający tragiczny los Michała Józefa Wańczyka.

Źródło: 
1. Ogrody Wspomnień 
2. Polscy oficerowie i policjanci zamordowani przez NKWD i pochowani w Katyniu, Miednoje i w Charkowie oraz obywatele RP z tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej
3. Rozmowa z p. Kuprasem 2 sierpnia 2011. 
4. Siedlanka
5. http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Ejczun 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...