wtorek, 9 września 2014

Boroń Stanisław (1922-2002)

Urodził się 22 kwietnia 1922 roku. 
"Zasłużony dla miasta Leżajska"
Przez wiele lat Przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej w Leżajsku.
Dyrektor Zakładów Piwowarskich w Leżajsku -od 1977 roku. Wniósł duży wkład w budowę zakładów: 
Silikaty, Fabryka Maszyn, ZKS „Instal", Zakład Dziewiarski „Mewa", Cepelia, Hortex.


 Fot. Dom Stanisława Boronia. Wcześniej była tu przychodnia lekarska.
26 sierpnia 1956 roku odbyła się uroczystość przekazania do użytku Szkoła Podstawowa w Giedlarowej, w której znajdowało się 11 dużych sal lekcyjnych i pracownia fizyczno-chemiczna, sala gimnastyczna, zaplecze kuchenne oraz pokój nauczycielski. Sale zostały wyposażone w nowy sprzęt. Przecięcia wstęgi i otwarcia budynku dokonał Przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej pan Stanisław Boroń, a ówczesnym kierownikiem szkoły był pan Zdzisław Szepelak.

W 2004 roku Rada Miasta Leżajska podjęła uchwałę, by jedna z nowo powstałych ulic w dzielnicy przemysłowej nosiła Jego Imię, uzasadniając podjętą uchwałę:
" Nazwę nadano dla upamiętnienia zasłużonego działacza samorządowego, który w latach 1956-1975 pełnił funkcję Przewodniczącego Prezydium PRN w Leżajsku. W tym okresie z Jego inicjatywy powstała dzielnica przemysłowa Leżajska na której wybudowano takie zakłady jak: Zakład Silikatowy, Fabryka Maszyn, ZKS „Instal", Zakład Dziewiarski „Mewa", Cepelia, Hortex l i rozpoczęto budowę Hortexu II. Równocześnie nastąpił rozwój infrastruktury technicznej i społecznej miasta (budownictwo mieszkaniowe, placówki oświatowe, kultury i służby zdrowia).
Osiągnięcia te znalazły uznanie dla Stanisława Boronia wśród społeczeństwa powiatu i miasta jako cenionego działacza społeczno-gospodarczego."

Zmarł 19 czerwca 2002 rok. Jest pochowany razem z żoną Katarzyną na Cmentarzu Komunalnym w Leżajsku.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...