Powstaniec styczniowy.
Jako chłopak pracował w zakładzie krawieckim w Rozwadowie, zebrał 30 ochotników i razem z nimi przekroczył rosyjską granicę, po czym dostał się do obozu Jeziorańskiego, pod Kobylanką. Po kilku tygodniach nastała bitwa, w której powstańcy zajmowali pozycje w lesie na górze. Wokoło ciągnęły się bagna. Kawaleria rosyjska kilkakrotnie atakowała, a nawet przedostawała się do oddziałów powstańczych i w tym czasie Gawalewicz otrzymał z ręki kozaka cięcie szablą w policzek oraz cięcie lancą w udo. Rana goiła się bardzo długo. W międzyczasie powstanie się zakończyło.
Gdy Gawalewicz przechodził przez granicę został aresztowany przez żołnierza austriackiego, którego jednak przekupił niewielką sumą, tak, że udało mu się ostatecznie umknąć.
Gawalewicz mieszkał w Przemyślu, przy ul. Rogozińskiego 30. Przez rok obłożnie był chory.
Zmarł 29 czerwca 1939 w Przemyślu. Jak podaje Motyka:
Tłumy mieszkańców w uroczystym kondukcie pogrzebowym ze sztandarem organizacji i stowarzyszeń odprowadziły ciało zmarłego z kaplicy X Szpitala Okręgowego o godz. 16., w sobotę 1 lipca 1939 r. na Cmentarz Główny w Przemyślu.
Karol Gawalewicz - podporucznik wojsk powstańczych w oddziale Jeziorańskiego odznaczony Krzyżem Niepodległości z mieczami i Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.
***
Powstańcy styczniowi związani z Leżajskiem, którzy przelewali krew w potyczkach i bitwach 1863-1864 roku, urodzonych bądź zmarłych w niżej wymienionych miejscowościach:Leżajsk: Władysław Bąkowski, Bernard Bulisiewicz, Emil Denker, Jan Karol Całczyński, Andrzej Garbacki, Kazimierz Stanisław Jabłoński, Antoni Karolewicz, Jakub Kisielewicz, Antoni Kluz, Ignacy Koczocik, Władysław Romuald Kopytyński, Ignacy Kułacz, Paweł Malczewicz, Jan Nyc, Aleksander Walenty Polaczek, Antoni Repilewicz, Adolf Schulz, Bronisław Feliks Szeliga, Władysław Saturnin Szeliga, Zygmunt Szeliga, Jakub Szlachetka, Marian Wodziński, Stanisław Niemczycki.
Dąbrowica k. Leżajska: Wojciech Górka, Wojciech Tarka
Grodzisko k. Leżajska: Kazimierz Salwach
Sarzyna k. Leżajska: Jan Wiącek
Wierzawice k. Leżajska: Antoni Hellig, Roman Kotzlan, Kazimierz Machniewicz
Źródło:
- Rok 1963. Za naszą wolność i waszą. W 75. lecie Powstania Styczniowego. Wyd. 1938 - http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/plain-content?id=267068 str. 28, 29
- Rok 1863 : wpisani w dzieje Przemyśla / Janusz Motyka, Dominika Ośmak, Alicja Chruścicka ; zdj. Janusz Motyka. – Przemyśl : Archiwum Państwowe w Przemyślu, 2013. – S. 71
- http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/wiarus-nr-5--z-1937/7801614/1#zdj23
- Powstanie styczniowe
- Powstanie styczniowe. Forum Historia Leżajska
Szanowni Państwo,
OdpowiedzUsuńPoszukuję wszelkich dokumentów i informacji dotyczących mojego Pradziadka Kazimierza Machniewicza (i jego, a zarazem moich przodków) urodzonego w Wierzawicach, k/Leżajska(1848-1910), który był uczestnikiem Powstania Styczniowego. W 1864 aresztowany i zesłany na Sybir, skąd powrócił po kilku latach staraniem ks.Ruczki. Ostatnie lata życia spędził we Lwowie, pracował jako radca namiestnictwa. Zauważyłem iż jest On wymieniony w Państwa publikacji. Czy mógłbym liczyć na Państwa pomoc?
Wygląda na to, że moje korzenie sięgają Ziemi Leżajskiej
Z wyrazami szacunku
Krzysztof Machniewicz - Gdańsk