Michał Krówka urodził się 8 września 1911 roku w Giedlarowej w rodzinie Jana Krówki i Marii z d. Szuper.
Można by o nim powiedzieć „Człowiek Orkiestra”. Uzdolniony muzycznie,
ale potrafił też pięknie rzeźbić i malować. Przed wojną, jako młody chłopak grał w zamkowej orkiestrze u hr. Alfreda Potockiego w Łańcucie. Muzykowanie musiało być jego wielką pasją, skoro prawie 30 kilometrową odległość z Giedlarowej pokonywał pieszo, byleby grać w doborowym zespole muzyków dla doborowych gości na salonach u Potockiego.
Później założył własny zespół muzyczny. Przyuczył kolegów ze wsi, a że jako jedyny znał nuty, własnoręcznie robił zapisy nutowe na trąbkę, na klarnet, na saksofon. W Zespole Muzycznym Michała Krówki grał Franciszek Burek, organista Kuras, na puzonie grał Kowal, na perkusji Wylaź. Grali na weselach, na Sylwestra.
Przez jakiś czas mieszkał w Malborku i tam prowadził własny zespół - Zespół Muzyczny Michała Krówki.
Po powrocie do Leżajska Michał Krówka pracował w Zakładach Chemicznych w Sarzynie. Przez 30 lat grał w zakładowej Orkiestrze Dętej w
Sarzynie, grał na saksofonie, na klarnecie i na innych instrumentach. Orkiestra
uczestniczyła w defiladach, pochodach 1-Majowych, uroczystościach państwowych. Orkiestrę założył Eugeniusz Walędziak.
W kościele w Giedlarowej zachowały się pięknie wyrzeźbione przez Michała Krówkę konfesjonały. W czasie wojny działał w konspiracji, był w AK, z tego powodu miał problemy, ale dzięki poparciu miejscowego księdza udało mu się uniknąć represji.
Po wojnie miał sklep w Giedlarowej.
Matka Maria Szuper ur 2 X 1888. Giedlarowa 263 c. Michała Szupra (s. Andrzeja i Katarzyny Lizak) i Rozalii Terech (c. Tomasza Terecha i Wiktorii Burek) Fot. 52.jpg
Syn Benek został lekarzem, Andrzej wszechstronnie uzdolniony bardzo ładnie maluje, rysuje, Janek pięknie grał na różnych instrumentach muzycznych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz