poniedziałek, 7 października 2013

Chodziński Karol (1815-1904)

Karol Chodziński ur. 14.04.1815 r. w Siedlance k/ Leżajska (obecnie ulica w Leżajsku. Syn Zachariasza Chodzińskiego i Weroniki z d. Hartleb. Ojciec był organistą, malarzem, jego obrazy sygnowane ZHML. Matka Weronika pochodziła z kolonistów niemieckich z Dornbach par. Tarnawiec. Mąż Zofii Dubielowskiej.
Karol Chodziński - spiskowiec z lat 40-tych, 1846-48 więziony przez Austriaków (wspomniany przez Bonusiaka w książce Szejk z Galicji. Ignacy Łukasiewicz 1822-1882), jako jeden z pierwszych studentów z Galicji studiował w wiedeńskiej Szkole Sztuk Pięknych.
Od 1836 r. pracownik zamkowy w Łańcucie, odpowiedzialny za realizację takich prac jak: malowanie pomieszczeń pałacowych, nanoszenie poprawek w malowidłach. Wykonawca kopii portretów rodzinnych, konserwator starych obrazów i malowideł ściennych, projektant intarsjowanych posadzek w łańcuckim zamku. 
W 1861 r. odnowił polichromię Fary w Leżajsku. 
W latach 1896-1900 zatrudniony przy pracach konserwatorskich w trakcie przebudowy kościoła farnego w Łańcucie. Wieloletni radny miejski i asesor, działacz niepodległościowy, członek konspiracyjnego Galicyjskiego Sprzysiężenia Demokratów Polskich. 
Zmarł w 1904 r.

Źródło i linki:
Artyści leżajscy w dawnych wiekach - Jakub Szeliga
Muzeum Zamek, Przedwojenny Łańcut, cz. II, Zasłużeni dla Łańcuta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...