sobota, 9 września 2017

Gorczyca Józef (1906-1992)

Ks. Józef Gorczyca urodził się 19.11.1906 roku w Godowej. Absolwent Gimnazjum w Strzyżowie. W 1925 r. rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu, gdzie 22 czerwca 1930 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Jako neoprezbiter pracował w Przeworsku (1.08.1930-31.08.1934), a do 16 sierpnia 1940 roku był katechetą w Przemyślu. Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, 8.04.1938 r. zdobył stopień magistra teologii. Przez 32 lata, tj. od 16 sierpnia 1940 roku do października 1972 roku był proboszczem w leżajskiej Farze.

W czasie wojny pomagał ludności żydowskiej, współpracował z organizacją podziemną.

Przez wiele lat starał się bezskutecznie o odzyskanie zabytkowej leżajskiej cerkwi, która od 1955 r. pełniła funkcję magazynu mąki i produktów spożywczych.

Po rezygnacji z funkcji proboszcza, zamieszkał jako rezydent w Leżajsku i tutaj zmarł 6 lipca 1992 r. Władza duchowna odznaczyła go najpierw godnością Expositorum Canonicali, a następnie w 1969 roku, przywilejem Rokiety i Mantoletu. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Leżajsku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...